تبلیغات
بیداری اندیشه اردبیل - آئین طشت گذاری اردبیل ثبت جهانی شد

به گزارش خبرگزاری اهل‎بیت(ع) ـ ابنا ـ  آیین "طشت‎گذاری"، سنتی 600 ساله است كه یکی از مراسم سنتی عزاداری در ماه محرم است و از آیین‎ها و آداب عزاداری و تعزیه منسوب به منطقه اردبیل بوده كه از 3 روز مانده به محرم در بیش از 41 مسجد و حسینیه این شهر برگزار می‎شود.

در آئین "طشت‎گذاری"، طشت‎آب نماد فرات و دست زدن عزاداران به طشت را نماد بیعت با سالار شهیدان می‎باشد. این مراسم سنتی مختص شهر اردبیل بوده، اما در سال‎های اخیر به تدریج در شهرهای زنجان، بناب، تالش و بعضی از شهرهای آذری نشین کشور مورد اقبال واقع شده و با شکوه خاصی برگزار می‎شود.

بعد از ظهر پنج‎شنبه ـ 18 آبان‎ماه ـ طی مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی و نیز پیرغلامان، "آیین طشت گذاری" اردبیل که از مراسمات ویژه و دیرین در آستانه ماه محرم و فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان(ع) است، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

«اکبر نیکزاد» استاندار اردبیل، در این مراسم ثبت آیین سنتی طشت‎گذاری را ثبت بخشی از ویژگی‎های شکلی و نمادین عزاداری اردبیل عنوان کرد و یادآور شد: لوح ثبت این آئین سنتی امروز در آئین اختتامیه اجلاس پیرغلامان حسینی به استان تحویل خواهد شد.

وی افزود: با نگاهی به تاریخچه عزاداری در کشور، فرهنگ عزاداری اردبیل از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و تلاش مسئولان استان در راستای ثبت این آیین سنتی در فهرست میراث معنوی کشور قابل تقدیر است.

گفتنی است، در اختتامیه این اجلاس که در مصلای بزرگ اردبیل آغاز شد؛ از 35 پیرغلام برگزیده داخلی و خارجی تقدیر شد.

طشت‌گذاری آئینی با 600 سال قدمت

در اردبیل قدیم عزاداری محرم از بیست و هفتم ماه ذیحجه و با برگزاری مراسم طشت‌گذاری در مسجد جامع این شهر آغاز می‌شد و از روزهای بعد مساجد دیگر نیز به نوبت طشت‌گذاری و طشت گردانی می‌كردند. امروزه نیز این مراسم با اندك تغییراتی در چندین روز با شور و حال خاصی در اماكن مخصوص مثل حسینیه اوچدكان، مسجد جامع، مسجد اعظم و... برگزار می‌شود.

به اعتقاد پژوهشگران و محققان دینی، اردبیل سهم بسزایی در اعتلای فرهنگ و تمدن شیعی و علوی كشور داشته و این شهر با 600 سال سابقه عزاداری از جایگاه و پایگاه خاصی در تشیع و مكتب علوی برخوردار می‌باشد، چنانچه سنت طشت‌گذاری در اردبیل نیز بیش از 500 سابقه و قدمت داشته و امروز به عنوان یك فرهنگ اصیل مستند و قابل اتكا معرفی می‌شود.

طشت‌گذاری در تمام روستاهای استان اردبیل نیز با نظم و ترتیب زمانی و مكانی خلل ناپذیر و البته با آداب و رسوم مخصوص هر روستا كه در ظاهر شاید اختلاف بسیار اندكی با هم داشته باشند اما در محتوا یكی هستند، برگزار می‌شود.

مكتب عزاداری اردبیل قابلیت ثبت ملی دارد

تاكنون دو اثر معنوی "اذان رحیم موذن‌زاده اردبیلی" و "كوچ عشایر" به عنوان آثار فاخر و ارزشمند استان اردبیل، در سالهای گذشته در فهرست معنوی كشور ثبت شده است.

آیین طشت‌گذاری ماه محرم اردبیل به عنوان سومین اثر معنوی و موسیقی "موغام" به عنوان چهارمین اثر معنوی استان قرار است در فهرست میراث معنوی كشور ثبت شود.

هم اكنون بسیاری از كارشناسان و پژوهشگران دینی و تاریخ و سنن اعتقاد دارند با وجود ثبت این اثر، مكتب عزاداری در اردبیل این قابلیت را دارد كه به صورت جامع، مجزا و به عنوان یك میراث معنوی ماندگار در فهرست آثار ملی ثبت شود. (مهر)تاریخ : دوشنبه 22 آبان 1391 | 06:00 ب.ظ | نویسنده : محمد | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
زیبایی فونت فارسی را با فونت من ببینید
زیبایی فونت فارسی را با فونت من ببینید